BARBİENİN TARİHÇESİ

barbie

1950 ler'deki İsviçre ziyareti sırasında bayan Ruth Handler, Almanya'daki Bild Gazetesi’nde yayınlanan ünlü çizgi bant karakterden esinlenerek üretilen Lili bebeği, kızına hediye olarak satın alır..


Lili bebek, Ruth Handler’a kızının adını taşıyacağı Barbie bebeğinin tasarımında ilham vermiştir. Handler, kurucusu oldukları Mattel firmasının yeni ürününü, ilk kez 1959’da New York Oyuncak Fuarı’nda sunduğunda, o kadar büyük bir beğeni ile karşılaşır ki, Barbie o sene 350 bin adet satar.

..Ve yıllar geçtikçe Barbie, yaşadığı endüstriyel gelişimle dünyanın en popüler oyun ikonu halini alır. Barbie, önce ebeveynlerin sonrasında kız çocuklarının düşlerinde “Rüya kız” olarak yer edinmiştir. Günümüzde ise, Barbie dünyanın her bir yanına yayılan, sevilip, aranılan bir moda akımı halini almıştır.

Ülkemizde ise, lisans hakları alanında 15 yıllık tecrübeli bir geçmişe sahip bulunan GAMMA tarafından temsil edilen Barbie, her geçen yıl artan bir satış trendi yakalamış bulunmaktadır. Barbie, kendine rakip olarak karşısına çıkarılan benzerlerine karşın kız çocukları arasında dünyanın en önde gelen markası olmayı halen sürdürmektedir.

Barbie’nin 3 firma, 3 kontrat ile başlayan Türkiye serüveni, bugün gelinen noktada 31 düzeyine taşınmış bulunmaktadır. Barbie farklı sektörlerde: giyim tekstili, okul kırtasiyesi, dekorasyon, okul çantaları, ev tekstili, takı ve değerli mücevharat, şişme deniz ürünleri, bisiklet, gözlük, havlu ve bornoz, ayakkabı ve terlik, basılı yayın, mobilya da genç kız odaları, saat, güzellik bakım ürünleriyle kız çocuklarının kalplerini fethetmekte..

Barbie'nin etkileyici Fairytopia büyüsü: Pegasus ve Mermaidia imajlarını günümüzde 12 Dancing Princess ve Magic of the Rainbow takip ediyor.

GAMMA, Barbie lisansiyesi firmalarına üretim öncesi tasarım desteği sağladığı gibi ayrıca, her yıl içersinde, önemli ve büyük alışveriş merkezlerinde düzenlenen etkinlikler ve defilelerle perakende de satış desteği veriyor. Barbie giyim modası, Barbie ürünleri sevenlere GAMMA tarafından hazırlanan ürün katalogları ile tanıtılıyor.

Unutmayın ki; Barbie markası, her zaman moda, şıklık ve ayrıcalığı simgeler..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !